Centrum Karkonoszy
    Strona Główna    Oferta    Atrakcje   Karkonosze    Pogoda     Polecamy    Kontakt


K A R K O N O S Z E 


Informacje

i

ciekawostki

 


Karkonosze swój charakterystyczny krajobraz zawdzięczają epoce lodowcowej. Znajdziemy tu kotły, gołoborza i ponad 100 malowniczych grup skalnych. Dominującym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.). Jest nazywana Królową Karkonoszy, w Sudetach jako jedyna przekracza wysokość 1600 m. Zbudowana jest z granitów i hornfelsów - twardych i odpornych na wietrzenie skał metamorficznych. Na jej szczycie położone jest chyba najbardziej charakterystyczne schronisko w Polsce w kształcie spodków. W środku znajduje się stacja meteorologiczna IMGW i restauracja.

Śnieżka

Obok schroniska stoi kapliczka Św. Wawrzyńca, którą w latach 1665-1681 kazał wybudować hrabia Schaffgotsch. W XVIII w. cystersi z opactwa w Krzeszowie odprawiali tam nabożeństwa aby przepędzić złe duchy. W 1824 r. kaplicę zamieniono na schronisko turystyczne działające do roku 1850. W przedsionku kaplicy umieszczono tablice upamiętniającą Jana Odrowąża Pieniążka z Warszawy, który w 1828 roku po zejściu ze Śnieżki utonął w torfowiskach. 

Śnieżka jest jednym z najbardziej wietrznych miejsc w Europie. Na Śnieżce średnio tylko dwa dni w roku są bezwietrzne. Maksymalna prędkość wiatru często przekracza 50 m/s (35 m/s=12 stopni w skali Beauforta). W 1974 roku odnotowano tu rekord Polski w utrzymywaniu się mgły - 144 godziny i największą liczbę dni z mgłą - 338 dni w ciągu całego roku. 

Karpacz U siebie Noclegi pod Śniezką

Na Równię Pod Śnieżką można wjechać wyciągiem. Na sam szczyt Snieżki prowadzą dwie drogi: częściej wybierana - stroma Droga Przyjaźni, oraz trawersująca - Droga Jubileuszowa.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu karkonoskiego są kotły polodowcowe. Najbardziej znane są Śnieżne Kotły – Mały i Duży. Znacznie łagodniejsze są położone na zachód Łabski Kocioł i Szrenicki Kocioł. Na wschodzie Czarny Kocioł Jagniątkowski, Smogorni i Wielkiego Stawu oraz słynny z urody - Kocioł Małego Stawu. Tuż pod Śnieżką znajduje się Kocioł Łomniczki - największy kocioł polodowcowy w Karkonoszach, Łomniczka spada tu licznymi kaskadami tworząc przepiękny jar. W kotle w 1985 roku utworzono symboliczny cmentarz ludzi gór - na jednej z tablic widnieje napis "martwym ku pamięci żywym ku przestrodze".

 

Przemysław Myrcha © 2016

Język

English